Традиції: як і коли печуть паски. Рецепт козацької паски

До ритуалу випікання паски готуються заздалегідь. Протягом Великого поста господарка кидала щодня по поліну на горище, щоб потім цими дровами розпалити пекти. Розпалюють вогонь у печі за допомогою святої верби (з минулого року).

Великодні традиції надзвичайно багаті, наприклад, у середовище несли до священика борошно і яйця, з яких випікали паску, освячували їх. Частина цих продуктів залишали на церкву. І печуть паску в середовище або четвер: п’ятниця вважається святим днем. У цей день не можна навіть співати.У цей день господарка хвилюється особливо: бажане, щоб, коли печеться паска, нікого не було будинку, щоб паски «не обговорювали», нічого в цей день не можна займати.

Не можна сидіти на печі, щоб не була паска горбата (якщо паска у формі не піднялася — пророкування лиха) саджають паски в піч із молитвою, і присуджують «Христос воскрес», те ж саме роблять і витягаючи її з печі;саджаючи паску, присуджують: «паска в піч, а таргани, цвіркуни й мокриці — геть із хати». Лопату, якої посадили паску в піч, з рук не випускають, відкривають усі двері в будинку, і лопатою роблять у кожному куті хрест і знову присуджують : «таргани, цвіркуни й мокриці — геть із хати». Але головне, чого бажають, щоб діти росли пишні й здоровіші, як паска.

Для паски ставлять опару (небагато борошна, молока, дріжджів, цукру) і, коли вона підходить, через кілька годин місять (часто в дерев’яній діжці, або дерев’яних коритах, спеціально для цього призначених). Беруть, скільки вважають потрібним, борошна, молока (часом сироватки), цукру, яєць, масла. Тепер часто додають ізюм, корицю, ванільний цукор. Добре вимішують, щоб тісто було не дуже круте. Коли тісто гарне підійде ( кілька раз його треба вимісити), розкладають його в спеціальні форми, пасочницы (керамічні або металеві). Треба, щоб і у формах паски добре піднімалися. Часто верх паски прикрашають хрестами, шишками з тесту, написом «Христос воскрес», кольоровим пшоном, цукерками, збитим білком яйця ссахаром.

Козацька паска.

Щоб спекти козацьку паску, 3 склянки борошна заварюють 2 склянками сметани(вершків), розмішують опару так, щоб не було грудок. Збивають 50 жовтків, щоб побіліли, і з горщиком ставлять у теплу воду.
Беруть 100 г дріжджів, розлучають у склянці молока й додають жовтки. Усе це переливають в опару, добре розмішують і дають зійти. Потім насипають 1 чайну ложку солі, 3 склянки борошна й місять півгодини. Далі вливають 1 склянка пряженого масла, 1 склянка цукру, додає коріння для заходу (можна побрати ваніль) і місять, поки не «візьметься міхурами». Накладають у форму тесту менше, чим до половини. Як підніметься — саджають у піч на 1 годину.

и паска.

Для сирной паски перемішують 400 г сиру й 8 яєць і протирають на сито. Поклавши в миску, всипають підлога склянки цукру, чверть склянки висіченого мигдалю, додають чверть склянки пряженого масла, і чверть палички ваніліну. Добре розтирають, викладають у змазані форму й запікають у печі на слабкому вогні «легким духом».

Випечені паски тримають у коморі, на полку в будинку. А одну, призначену на Великодні свята ставлять на столі, біля неї колом кладуть зелень (барвінок, попередньо пророщенный ячмінь, овес), яйця або писанки. Часто невелику освячену пасочку ставили в червоному куті під ікони — щоб нечиста сила в будинок не ввійшла. Тримали її до Трійці, говорили, що після цього вона втрачає свою силу.

Это тоже интересно!

Комментарии закрыты.

 Рейтинг@Mail.ru