Рейтинг@Mail.ru

вологість:

тиск:

вітер:

Господині на замітку

Піти в лазню: перший ефект — косметичний

Піти в лазню: перший ефект - косметичний Уважається, що єгиптяни користувалися лазнями шість тисяч років тому, а індійці — три з половиною тисячі, але описів цих лазень не збереглося. Зате всім прекрасно відомі римські терми, де зніжені патриції не тільки «робили обмивання», але й обговорювали всілякі справи. Слідом за римлянами лазня прижилася в турков, але під іншою назвою: «хаммам». А от росіянку баню по-чорному, уважається, винайшли мисливські племена Сибіру.

У світі поширені лазні двох типів. Перші — суховоздушные (міська суспільна лазня-каменка, російська, фінська сауна) з температурою повітря 60-120 градусів і вологістю повітря 5-25 відсотків. Другі — сирі (парна, російська, фінська, східна), температура в них нижче, а вологість вище: відповідно 50-70 градусів 80-100 відсотків.

До лазневої екзотики ставляться водяні японські офуро й арабські піскові, принцип дії яких відрізняється вкорне.

Офуро — це приміщення, де встановлено кілька бочок з підігрівом. Перша містить воду, нагріту до 45 градусів, у яку потрібно поринати по груди. З незвички це сложнопереносимая процедура. Другий етап — занурення в бочку з кедровими ошурками й лікарськими травами, нагрітими ще сильніше. Ошурки усмоктують піт, одночасно виділяючи ароматичні й цілющі речовини. Завершальною, масажною лазнею є бочка з нагрітими камушками.

Ефект піскової лазні, відповідно, досягається при зарывании людину в гарячий пісок з наступним обмиванням у солоній воді або вморе.

Лазні різні потрібні

Римляне передбачили все: у термах була безліч відділень: для роздягання й відпочинку, басейн, приміщення для миття з теплої й гарячою водою й, властиво парильня. Останніх могло бути дві — для сухого й для вологого жару. Переміщатися з одного приміщення в інше випливає в строго продуманому порядку, не кваплячись і намагаючись витягти з подорожі максимум користі. Сучасні лазні організовані по тому ж принципу.

Турецька лазня — «хаммам» — сама найближча родичка терм. Передбанник прогрітий рівно настільки, щоб побыв у ньому півгодини, організм підготувався до парильні. Підлога в паркий і інших приміщеннях підігрівається знизу гарячим повітрям. Температура підлоги повинна бути помірковано високої, але в жодному разі, що не обпалює. У паркий перебуває великий гарячий лежак з мармуру. Його поливають гарячою водою, лягають на живіт і прогріваються. Через 10-20 хвилин, коли рясно виступить піт, приходить час масажу. Після масажу — миття твердою мочалкою й перехід у кімнату із трьома басейнами. Тут тіло поступове прохолоджується, занурюючи спочатку в теплу воду, а потім вхолодную.

Римсько-ірландські лазні — винятково повітряні. Гаряче повітря проходить під підлогою й по стінах у спеціальних трубах, завдяки чому у всіх приміщеннях досягається необхідна температура. Занурення в жар тут теж поступове: у підготовчому приміщенні просте тепло, у приміщенні першого розігріву пожарче, і тільки після цього можна переходити в парильне відділення, куди через дірчасту підлогу подається гаряче повітря. На відміну від хамама ці лазні обладнають спеціальною витяжкою.

Російська парна лазня в ідеалі — дерев’яний зруб, що полягає всього із двох приміщень: теплого передбанника (роздягальні) і парильні з піччю-каменкой і полками (наголос на «а»). Парильня прогрівається за рахунок розігріву каменів, з яких складено пекти. Поливаючи ці камені водою (або настоями), одержують гарячу пару. У лазні можна «регулювати» температуру впливу на тіло, якщо пам’ятати простої правило: гаряче повітря завжди йде нагору. Полки розташовані на різній висоті, і чим вище забратися — тем жарче буде. У якості масажу використовуються спеціальні віники з дуба або берези, тому в лазню краще ходити вдвох або користуватися послугами банщика. І невід’ємною частиною лазневого ритуалу є обливання крижаною криничною водою, пірнання в ополонку або борсання в заметі (якщо справа відбувається взимку).

Фінська сауна, популярність якої зросла в останні десятиліття, багато в чому подібна з російською лазнею. Це та ж каменка, тільки замість води на камені каплют ефірні масла або настої, що не дає пари, а тільки прогріте цілюще повітря. Обмивання по-фински теж засноване на контрасті гарячої парильні й крижаної води (або снігу).

Про користь лазневого миття

Перший ефект, який помітить відвідувачка будь-якої лазні — косметичний. Віник або тверда мочалка — це по суті той же механічний пиллинг, застосований до распаренной шкірі з відкритими порами. Отшелушится шар, що загрубів, шкіри, очистяться пори, з потім вийде бруд, і вода змиє жир, що нагромадився. Після лазні шкіра немов молодіє. При температурі понад 39 градуси гинуть грибкові паразити, що викликають появу на шкірі прищів і вугрів. А волоски на тілі стають м’якше й легше піддаються депиляции.

Другий ефект — очищення всього організму. Завдяки прогріванню прискорюється обмін речовин, і з організму виводяться шлаки. Перебування в парі поліпшує кровообіг, відновлює здоровіший подих, дозволяє знизити вага, допомагає від безсоння. За одне відвідування лазні доросла людина здатна втратити від 0,5 до 2 кг за рахунок великої кількості виділюваного поту.

Турецькі лазні допомагають при лікуванні таких захворювань, як бронхіт, астма, застуда й навіть хронічний алкоголізм. Турки запевняють, що «хаммам» впливає благотворно на травну систему.

И, нарешті, третій ефект — зміцнення організму. Сауна підсилює опірність дії хвороботворних вірусів і бактерій, освіжає й бадьорить: разом з потім з організму виводяться численні токсини, продукти розпаду й головний супутник стомлення — молочна кислота. Лазня є одним з найефективніших методів профілактики артритів, радикулітів і міозитів у період між приступами. Вона незамінна при хронічних насморках, бронхітах, катарах носа й горла. Чергування високих і низьких температур дуже корисно позначається на серцево-судинній системі.Відвідування лазні входить в основний курс лікування при деяких видах захворювань, пов’язаних з порушеннями подиху й кров’яного тиску, при хворобах бруньок і кістково-суглобної системи, а також при різних травмах, вивихах і розтяганнях.

Як правильно паритися?

Відвідування лазні — це свого роду наука. От основні її правила:- не квапитися — лазня вимагає неквапливого «занурення»

- заходити в парильню кілька раз на 10-15 хвилин

- не паритися в при поганому самопочутті

- не паритися після рясної їжі, і вже тим більше на нетверезу голову

- зняти всі прикраси, годинник, окуляри — метал, що сильно нагрівся, може обпалити

- остигати після лазні не менш 20 хвилин. За цей час варто прийняти душ

- не митися з милом до відвідування парний, тому що знежирена шкіра погано переносить високу температуру;

- тем хто прагне скинути зайву вагу, випливає після лазні втриматися від уживання рідини протягом 2 годин

Лазня протипоказана онкологічним хворим, при серцево-судинних захворюваннях і при гострих запальних процесах. При всій своїй безумовній користі для здоров’я, банячи може привести до непритомності й тепловому удару. Тому про всякий випадок не варто паритися водиночку.

Аксесуари для лазні

Віник - головне, без чого не варто входити в парильню. На Русі віддавали перевагу березовому вінику. У березових листах і бруньках утримується ефірне масло, дубильні речовини, вітамін З, провітамін А. Дубовий віник добре очищає жирну шкіру, виявляє протизапальна дія й робить її матової й пружною. Виявляє лікувальний ефект при різних шкірних захворюваннях: золотусі, екземі, висипу. Віник з липи допомагає позбутися головних болів, виявляє заспокійливий вплив.

Рукавиці, щоб не обпалити руки, орудуючи в каменки ковшиком, повинні бути вологими.

Шапочка  з натурального матеріалу, яку потрібно постійно змочувати, щоб не перегріти голову.

Настойки трав і ефірні масла — за бажанням.

Настасія Ярославцева

Это тоже интересно!

  • Які вправи потрібні для підтягнутого животаЯкі вправи потрібні для підтягнутого живота Плоский і підтягнутий животик разом зі стрункою талією - мрія майже всього жіночого населення нашої планети. Скільки вже придумане дієт, вправ, процедур для досягнення цього результату... Але, звичайно, надумавши поліпшити зовнішній вигляд свого ...
  • чи Можна поправитися від картоплічи Можна поправитися від картоплі У наших широтах картопля стала популярною порівняно недавно, п'ять століть назад. За цей час зложилася безліч міфів про цей овоч. Давайте розбиратися Міф 1. У картоплі не втримується нічого корисного, крім крохмалю Це лише омана, тому що кар...
  • Добрий ранок, сніданок, або Чому необхідно є ранками?Добрий ранок, сніданок, або Чому необхідно є ранками? Люди найчастіше не розуміють важливості правильного харчування, не говорячи вже про необхідність снідати ранком. Це дуже великий недогляд. Погодитеся, усе прагнуть бути здоровенькими, бадьоренькими й подольше пожити. Я теж прагну. Одного разу прий...
  • Заняття сексом знижують ризик серцевих приступів у два разиЗаняття сексом знижують ризик серцевих приступів у два рази Учені затверджують, що в чоловіків, які займаються сексом хоча б двічі в тиждень, ризик серцевого приступу або інфаркту знижується майже у два рази. Дослідження підтвердили, що чоловіка, які регулярно займаються любов'ю, до 45 відсотків зменшую...

Комментарии запрещены.