Рейтинг@Mail.ru

вологість:

тиск:

вітер:

Последние публикации

Ожиріння вбиває зсередини: які хвороби породжує зайва вага

 

Ожиріння вбиває зсередини: які хвороби породжує зайва вагаУ сучасних високорозвинених країнах від значного надлишку жирової тканини страждає 6-8% жителів, а від помірного її надлишку — 20-30%. Це величезна кількість населення. Від людей з нормальною масою тіла вони відрізняються тим, що важче переносять багато захворювань, у них знижений імунітет, коротше тривалість життя

Володимир Миркин — автор методики, що перетворює безформних товстушок і товстунів у чарівних жінок і спортивних чоловіків. Ми представляємо уривок з його книги « Як швидко схуднути. Експрес-курс доктора Миркина»

Чому виникає ожиріння?

Сучасна наука пояснює виникнення ожиріння так: якщо енергія, що надходить в організм із їжею, що більше витрачається організмом, то надлишок енергії перетворюється в жир. Існують два типи ожиріння: гіпертрофічне й гіперпластичне. При гіпертрофічному ожирінні відбувається збільшення розмірів жирових кліток без істотного росту загальної їхньої кількості в організмі. Звичайно це ожиріння виникає в зрілому віці й не характеризується дуже більшим надлишком жирової тканини. Гіперпластичне ожиріння з’являється в ранньому дитинстві й розбудовується за рахунок збільшення кількості жирових кліток.

Залежно від причин виникнення виділяють кілька форм ожиріння: аліментарну, гипоталамическую й ендокринну. Аліментарне ожиріння є найпоширенішим. При цій формі виникають підвищення апетиту ( аж до булимии), звичне переїдання, що веде до підвищеного утвору й відкладанню жиру в жировій клітковині. Ожиріння спостерігається у хворих щодо більш пізнього віку (старше 40 років) і значно чаші в жінок, чому в чоловіків. У цих випадках причиною переїдання можуть бути сімейні традиції, а також порушення структури харчування й зловживання висококалорійними продуктами. У деяких родинах існує традиція є багато висококалорійної їжі, що веде до перегодовування дітей. Найчастіше це спостерігається в добре забезпечених міських родинах, де вважають, що чому обильнее й масніше їжа, тем здоровее члени родини. Відкладанню жиру також сприяє звичка лягати відпочивати після обіду.

Порушення структури харчування іноді пов’язане із професійними особливостями (офіціанти, артисти), коли найбільш рясне харчування переноситься на вечірній час, при цьому часто вживається алкоголь.

Ендокринне ожиріння зустрічається набагато рідше й пов’язане з порушенням функцій ендокринних залоз (підшлункова, щитовидна, гіпофіз, полові залози). У цих випадках необхідно спеціальне обстеження ендокринологом. Крім призначення ендокринолога, цим пацієнтам також показана дієтотерапія.

Як розподіляється жир в організмі?

По типу розподілу жирової тканини в організмі виділяють верхнє, нижнє й середнє ожиріння. При першому типі жирова тканина відкладається переважно у верхній частині тулуба, при нижньому жир накопичується в основному в нижній частині тіла, а при змішаному типі відбувається відносно рівномірний розподіл подкожножировой клітковини.

Залежно від ваги ожиріння ділиться на чотири ступені. При I ступені ожиріння надлишок ваги становить від 10 до 29 % ідеальної ваги. На ранніх етапах ожиріння, коли організм ще добре пристосовується до надлишкової ваги, усі його органі й системи нормально функціонують. Зовнішній вигляд хворого ожирінням I ступеню звичайно відповідає уявленню про «квітучому здоров’ї». У молодому віці товстуни часто мають більшу енергію, що звичайні люди. Вони життєлюбні, часто відрізняються добротою, людяністю, благодушністю, веселою вдачею. У літературі є чимало випадків опису таких героїв. Наприклад, Обломів, незважаючи на свою безвільність і лінь, викликає до себе мимовільну симпатію за свою м’якість, доброту й шляхетність. Таким ми бачимо Обломова на початку роману. Однак довге лежання на дивані не кращим образом позначилося на його здоров’я. Уже через п’ять років він умирає від апоплексичного удару, тобто відносне благополуччя в таких людей порушується при наростанні ваги. Уже при I ступені ожиріння можна спостерігати такі симптоми, як задишка при ходьбі й фізичній напрузі, швидка стомлюваність, підвищена пітливість, звичні запори, здуття живота.

Поки організм витримує патогенний вплив ожиріння при I ступені, органі й системи працюють у нормальному режимі. Але при подальшому наростанні жирової тканини межа адаптації може бути порушений.

При II ступені ожиріння надлишок ваги становить 30-49%. Задишка більш виражена, виникає при звичайних рухах, а іноді й у спокої. З’являються ознаки дихальної недостатності (скупчення жирової тканини в черевній порожнині здавлює й піднімає діафрагму). Живіт збільшений і роздутий, що створює відчуття ваги, особливо після їжі. Часто до вечора на ногах утворюються набряки. З’являється функціональна недостатність окремих органів і систем з боку нервової системи, що проявляється у вигляді скарг на ослаблення пам’яті, запаморочення, неуважність і сонливість.

При III ступені ожиріння (надлишок ваги — від 50 до 99%) людей стає важкохворим, зі зниженою працездатністю, аж до інвалідності. Такі пацієнти малорухомі, мляві, часто ведуть ізольований спосіб життя. Живіт у них значно збільшений у розмірах, часто звисає вниз. При цьому ступені ожиріння пацієнти з’їдають, як правило, величезна кількість їжі (поліфагія). Після їжі вони сонливі, часто перебувають у дрімотному стані, засинають у невідповідному місці. У той же час пацієнти можуть бути збуджені, конфликтны.

Такі перепади від повного спокою до порушення, а потім до подавленого настрою характерні для хворих ожирінням.

При IV ступені зайва вага перевищує 100%. При цьому люди, як правило, потребують стороннього відходу, є повними інвалідами. Вони із труднощами пересуваються, деякі роками не виходять із квартири. Через величезну вагу такі пацієнти не можуть їздити на суспільному транспорті, купатися у ванні, підніматися по сходах на верхні поверхи. Усе це приводить до їхньої повної ізоляції від суспільства. При IV ступеня ожиріння виникають численні порушення діяльності серцево-судинної системи, часто спостерігається так званий синдром Пиквика, що проявляється у вигляді дихальної недостатності. Даний синдром характеризується надмірним ожирінням і постійною сонливістю, сильною задишкою, порушеннями з боку серцево-судинної системи.

Прикладом подібного захворювання може бути випадок з Антоніною Масловой з г. Боровска Калузької області, вага якої становив 165 кг. Вона могла зненацька заснути під час бесіди з родичкою, що робило на них найтяжче враження. Спала вона в основному сидячи, тому що жир у черевній порожнині здавлював діафрагму. Сон супроводжувався храпом, лементами, навіть зупинкою подиху. Незважаючи на важку клінічну картину, усі ці явища оборотні при зниженні ваги. Що й відбулося з Антоніною Масловой. Після того як вона схудла на 93 кг, усі прояви синдрому Пиквика повністю зникли. Зараз вона абсолютно здорова, а вага її тіла рівний 72 кг.

Зі збільшенням кількості жирової тканини в організмі підсилюється її руйнуючий вплив на багато органів і системи. Це часто приводить до серйозних ускладнень, що представляють погрозу працездатності й навіть життя людину. Відомо, що хворі ожирінням в 3-4 рази частіше, чим при нормальній вазі, занедужують цукровим діабетом, у два рази частіше страждають захворюваннями печінки й сердечнососудистой системи. Ожиріння — це системне захворювання, тому майже всі органі й системи можуть страждати від нього в тієї або інший ступені.

У минулому столітті вчені нарекли ожиріння вбивцею в старості

У першу чергу при цій хворобі страждає серцево-судинна система. Кожна гладка людина — потенційний пацієнт кардіолога. Тучність, властиво, і є причиною підвищеної смертності таких людей. Серце гладких людей має «поперечне положення», тому що діафрагма розташована більш високо, ніж при нормі, а в загальному розміри серця більше нормальних. Крім того, жир відкладається між листками перикарда, стає як би футляром, а жир, що утворюється між м’язовими волокнами серця, викликає їхню дистрофію. Усе це перешкоджає нормальній роботі серця.

Смерть від серцево-судинних захворювань при ожирінні спостерігається у два рази частіше, чим при нормальному й поні-женном харчуванні.

Але самими грізними серцево-судинними поразками є атеросклеротичні зміни в посудинах. Розвиток атеросклерозу прямо пов’язане з порушеннями жирового обміну: підвищенням рівня холестерину в крові, а також триглицеридов і ліпідів. Атеросклероз посудин приводить до розвитку таких грізних захворювань, як інфаркт міокарда й гіпертонічна хвороба. У цьому випадку профілактикою атеросклерозу є правильне, збалансоване харчування. За моїми спостереженнями, у пацієнтів уже після тижневої белково- овочевої дієти нормалізується рівень холестерину в крові, значно поліпшується загальне самопочуття.

Кожний четвертий товстун страждає гіпертонічної болез-нью. Середня тривалість життя при ожирінні в по-житловому віці скорочується приблизно на 12 лет.

Життєва ємність легенів при ожирінні знижується через те, що жир, що відклався в черевній порожнині, приводить до підвищення внутрішньочеревного тиску й здавлюванню діафрагми. Легені гладких людей у порівнянні з легенями людей з нормальною вагою тіла роблять у два рази більшу роботу. Тому рятування від зайвих кілограмів у значній мірі поліпшує функціональний стан легенів і тим самим сприяє лікуванню таких захворювань дихальної системи, як хронічний бронхіт і бронхіальна астма.

От чому із упевненістю практика заявляю, що приведення ваги тіла до норми є зцілювальним впливом на весь організм. У мене лікувався хворій бронхіальною астмою важкої форми, що страждає ожирінням. Приступи хвороби супроводжувалися галюцинаціями. Хворий і доби не міг прожити без внутрішньовенного введення ліків. Після моїх сеансів лікування він позбувся 10 кг. Перебіг хвороби значно зм’якшився, приступи повторювалися рідше й не протікали так болісно, як раніше.

Це переконало хворого в необхідності подальшого лікування. Через п’ять місяців після лікування й дотримання дієти він позбувся ще від 35 кг, що не сповільнило позитивно позначитися на стані його здоров’я: приступи взагалі припинилися. Уперше за останні п’ять років лікарі скасували йому внутрішньовенне уливання лікарських засобів.

Так само як і дихальна система, шлунково-кишковий тракт при ожирінні функціонує в умовах підвищеного здавлювання, яке створюється внаслідок значних відкладань жирової тканини в черевній порожнині. Через постійне здуття кишечнику й м’язової слабості черевного преса живіт починає відвисати, а в особливо гладких людей розбудовується «фартухове ожиріння». При цьому живіт звисає вниз у вигляді фартуха, прикриваючи полові органі й спускаючись іноді до колін. У гладких людей шлунок, як правило, зміщений униз і розширений. Через перерозтягання шлунка насичення наступає тільки після приймання величезної кількості їжі. Усе це приводить до порушення моторики кишечнику, появі запорів, підвищеній газоутворенню й взду-тию живота.

Для гладких людей, крім ожиріння, властиві:

1) гіпертонія;
2) атеросклероз посудин;
3) стенокардія;
4) інфаркти;
5) діабет;
6) артрит;
7) скорочення тривалості життя

Ожиріння діагностується при порівнянні фактичної ваги тіла хворого з його ідеальною вагою, відповідним до росту, статури й віку.

Найбільш відома формула Брока, згідно з якою ідеальна вага тіла в кілограмах дорівнює росту в сантиметрах мінус 100.

Весо-Росто-Об’ємний показник Бернгардта припускає, що нормальна вага тіла в кілограмах дорівнює росту в сантиметрах, помноженому на окружність грудної клітки в сантиметрах і діленому на 240.

Оптимальна вага й ступінь ожиріння в медичній практиці визначаються за допомогою індексу маси тіла (ИМТ), який розраховується розподілом показника маси тіла в кілограмах на показник росту, зведений у квадрат (кг/м2):

ИМТ: ВСС

Ріст (м)2 ИМТ:

□ < 18,5 — недостатня вага тіла;
□ < 18,6-24,9 — оптимальна вага;
□ < 26,0-29,9 — надлишкова вага;
□ < 30,0-34,9 — ожиріння I ступені;
□ < 35,0-39,9 — ожиріння II ступені;
□ > 40,0 — ожиріння III ступені

Однак в осіб з однаковим ростом ідеальна вага може коливатися залежно від особливостей їх конституції. За цією ознакою розрізняють астеніків, нормостеников і гиперстеников.

Астеніки сухорляві, у них слабко розвинена мускулатура. У нормостеников середнє додавання, добре розвинена мускулатура. Гиперстеники широкоплечі, схильні кполноте.

У табл. 1 норми ваги дані залежно від типу додавання й росту людину. Таблиця складено стосовно до віку 25-30 років, кожне наступне десятиліття надає право на додаток 1 кг.

Таблиця 1. Оптимальна вага (кг) чоловіків і жінок у віці від 25 років і вище ( у звичайному одязі)

Ріст (див) у взутті з каблуками: 2,5 див у чоловік­чин, 5 див у жінок Астенічний тип Нормостениче-Ский тип Гиперстениче-Ский тип
чоловік-­
чини
дружин­-
щины
чоловік-­
чини
дружин­-
щины
чоловік-­
чини
дружин­-
щины
 
149,5 47-50 50-54 53-58
152,5 48-51 51-55 54-59
155,0 49-52 52-56 55-60
157,5 53-57 50-54 56-60 53-57 60-64 56-61
160,0 54-58 52-55 58-62 55-58 60-66 58-63
162,5 56-60 53-57 59-64 56-60 62-68 60-64
165,0 57-62 54-58 61-66 58-61 64-70 62-66
167,5 59-63 56-60 62-67 59-64 66-71 63-68
170,0 61-66 57-62 64-69 61-66 68-74 65-70
172,5 62-67 59-63 66-71 62-67 70-75 66-74
175,0 64-69 61-66 68-73 64-69 71-77 68-74
177,5 65-70 62-67 70-75 66-71 73-80 69-75
180,0 67-72 63-68 71-76 67-72 75-82 70-76
183,0 69-74 73-78,5 76-84
185,5 71-77 75-81 79-86
188,0 72-80 78-84 81-89
190,0 76-82 80-86 86-92

 

 

Это тоже интересно!

 • Як приготувати зелений омлет з вершковим соусомЯк приготувати зелений омлет з вершковим соусом
  Настало літо й ми вже встигнули відчути знову фантастично пряно-приємний смак зелені черемші, кропу й зеленого лука. Далі більше й у нашому щоденному раціоні займуть своє гідне місце петрушка, васильок, кинза, уже звичні й знайомі нам. Багато? Так! ...
 • Як знизити кров’яний тиск природнім шляхомЯк знизити кров’яний тиск природнім шляхом
  Хоча в цього захворювання часто немає ніяких симптомів, воно підвищує ризик виникнення серцевого приступу й інсульту, а також аневризму, розумового спаду й брунькової недостатності. Незважаючи на те, що кров'яний тиск можна успішне знизити за допо...
 • Відновлення менструального циклу після пологівВідновлення менструального циклу після пологів
   Багатьох жінок цікавить, як відбувається відновлення менструального циклу поле пологів. Питання цей украй важливий, тому що кожна жінка унікальна, і відновлення менструального циклу після пологів відбувається в кожної по-різному. У кого перші крово...
 • Як підвищити лібідо: вісім простих способівЯк підвищити лібідо: вісім простих способів
  Ступінь полового порушення або потяги може знижуватися як у чоловіків, так і в жінок із цілого ряду причин. В основному в даній ситуації все залежить від фізичного й психологічного стану. Відсутність полового потяга не зможе бути серйозним привод...

Оставить комментарий