Рейтинг@Mail.ru

вологість:

тиск:

вітер:

Чоловіки VIP
 • Смутний веселун — Эдриан Броуди

  Эдриан Броуди народився 14 квітня 1973 року в Нью-Йорк Сіті, у родині шкільного вчителя й модної угорської фотожурналістки Сильвии Плачі, а своє дитинство провів у Квинсе....
  Подробнее

 • Красень Бен Аффлек

   Бенджамин Гиза Аффлек (або Эффлек) народився 15 серпня 1972 року в г. Беркли, Каліфорнія, США. Його батько — Тім Аффлек, у молодості, що також намагався стати актором,...
  Подробнее

Модні тенденції
Дієти
Огляд жіночих журналів

Кофеїн і здоров’я: користь або шкода?

Кофеїн і здоров'я: користь або шкода? Кофеїн — головна діюча речовина в кава, яке втримується також у листах чаю й горіхах кола. Особливості впливу кава на організм досліджував ще І. Павлов, який показав, що кофеїн стимулює процеси порушення в корі головного мозку. Певні дози цієї речовини знімають утома й сонливість, підвищують рухову й розумову активність. Однак його більші дози приводять до виснаження нервових кліток.

Ступінь впливу кофеїну більшою мірою залежить від типу вищої нервової діяльності, тому при дозуванні необхідно враховувати особливості нервової системи кожної людину. Кофеїн значно послабляє дія наркотичних і снотворних засобів, підсилює серцеву діяльність. Крім того, він здатний викликати підвищення артеріального тиску в осіб літнього віку. У молодому віці кофеїн ніяк не може вплинути на артеріальний тиск завдяки еластичності кровоносних посудин.

Правдиве твердження, що кава викликає звикання. Доведене, що тривале застосування кофеїну може спровокувати поява в клітках мозку нових аденозиновых рецепторів. З одного боку, вони сприяють ослабленню дії кофеїну. З іншого боку — викликають почуття сонливості, стомлення й депресії при різкому припиненні введення кофеїну. У медицині кофеїн застосовують при різних захворюваннях ( зокрема — інфекційних), при отруєннях отрутами (гнітючими ЦНС) і наркотиками, для усунення сонливості, підвищення фізичної й психічної витривалості.

Кава й серцево-судинні захворювання

Відомо, що кава здатне викликати короткочасне частішання пульсу й підвищення артеріального тиску. Так виникла думка, що кава може стати винуватцем серцево-судинних захворювань. Категорично заборонялося пити його людям з ішемічною хворобою серця й гіпертонією.

1. Гіпертонічна хвороба. Довгий час головним недоліком кава вважалася його здатність підвищувати артеріальний тиск. Так з’явилася ідея про кава без кофеїну, яке можна було б пити гіпертонікам. Однак дослідження, проведені в 2002 році, показали, що внутрішньовенне введення кофеїну здатне викликати короткочасне підвищення артеріального тиску, але тільки в осіб, які зовсім не п’ють кава. У тих, хто регулярно п’є кава, підвищення тиску після введення кофеїну не спостерігається. Що дивно, вплив кава без кофеїну було аналогічним: тиск підвищувався тільки в тих, хто не п’є кава. Так учені припустили, що за підвищення артеріального тиску відповідальний не кофеїн, а інші інгредієнти кава.

Результати іншого дослідження, що проводився протягом 33 років, показали, що споживання 5 чашок кава в день може викликати незначне підвищення артеріального тиску, але практично не впливає на розвиток гіпертонії. Мало того, з недавнього часу такі організації, як Європейське суспільство по вивченню атеросклерозу, Європейське кардіологічне суспільство і Європейське суспільство по вивченню гіпертонії, включили мелений і розчинний кава в список продуктів, рекомендованих при гиполипидемии. Виключенням є кава, зварений по-турецки.

2. Ішемічна хвороба серця. Розповсюдженим виявилося й думка про те, що кава негативно впливає на серце й може викликати ішемічну хворобу. Спостереження, проведене в 1980-1990 роках американськими вченими, дозволило встановити істину в цім питанні. Для експерименту було обстежено 85 000 медичних сестер у віці від 35 до 60 років. Практично все жінки були здорові на початку експерименту, хвороби серця в них були відсутні. За десятилітній період було зафіксовано 700 випадків коронарної хвороби серця.

Ризик виникнення ішемічної хвороби серед жінок, що вживали з 1980 року по 6 чашок кофеиносодержащих напоїв у день, виявився не вище, чим серед жінок, що відмовилися від кава й утримуючих кофеїн продуктів (шоколад, чай). Крім того, ризик розвитку ішемії не зріс і при вживанні кава без кофеїну. Таким чином, учені дійшли висновку, що кава не здатний викликати ішемічну хворобу серця.

Кава й онкологічні захворювання

Протягом багатьох років уважалося, що кава може спровокувати рак підшлункової залози, прямій і товстої кишки. Біохімічні дослідження, проведені протягом декількох останніх років у Дослідному центрі Нестле (Швейцарія), показали, що кава має антиканцерогенну властивість і здатний знизити активність деяких канцерогенів. Ці висновки підтверджують і численні дані великих епідеміологічних досліджень, проведених по всьому миру.

В 1997 році італійські вчені представили звіт про зв’язок між споживанням кофеиносодержащих напоїв і можливістю розвитку рака прямій і товстої кишки. Ніякому значимому зв’язку між споживанням кава й ризиком виникнення рака товстої кишки не встановлене. Навпаки, з’ясувалося, що вживання кава в кількості 3 і більш раз у день перешкоджає розвитку пухлин у прямій і товстої кишці.

В 2002 році шведські медики обстежили 60 000 жінок у віці від 40 до 75 років, щоб вивчити зв’язок між кофеїном і раком молочної залози. Відомо, що у Швеції на душу населення доводиться найбільша кількість кава у світі. Згідно з результатами дослідження, рак молочної залози жодним чином не може бути викликаний споживанням напоїв, що містять кофеїн.

Кава й ЦНС

Давно відомо, що кава позитивно впливає на центральну нервову систему: поліпшує настрій, підвищує фізичну й розумову активність і т.д. Пари років тому були виявлені нові властивості цього напою. Виявилося, що люди, які п’ють кава, менш схильні до суїциду в порівнянні з тими, хто його не п’є. Ця тенденція не змінилася навіть із урахуванням таких факторів, як уживання алкоголю, паління, стреси, соціальний статус і родиний стан.

Люди, які п’ють кава, відрізняються підвищеною стійкістю до стресів і таким хворобам, як діабет, гіпертензія й гиперхолестеринемия. А працівники розумової праці, що випивають по 2 чашки кава в день, справляються з роботою набагато швидше, чим їх колеги, що відмовилися від уживання кава — до такого висновку прийшли американські дослідники, що вивчали в 2001 році вплив кофеїну на розумові здатності людини.

Олена Филоненко

Это тоже интересно!

 • Як забрати синці під очима: народні радиЯк забрати синці під очима: народні ради
  Можна просто побрати 2 кружечка очищеної сирої картоплі, покласти під очі (або ж повністю накрити ока), і полежати з ними в розслабленому стані хвилин 20. А можна відварити картопля, зробити з нього пюре з додаванням молока, і коли воно охолоне, нак...
 • Правила вживання свіжої зеленіПравила вживання свіжої зелені
  Літо - пора не тільки доступних за ціною свіжих фруктів, овочів і ягід, але й зелені. Саме свіжа зелень, вирощена на дачі або на балконі, що не містить ніяких шкідливих компонентів і тільки що зірвана, здатна будь-який стіл перетворити у святковий. І...
 • Що таке дельфино-терапія?Що таке дельфино-терапія?
  "Повні веселощі, дельфіни завжди летять із однієї хвилі на іншу. Говорять, що вони приносять удачу. І якщо Ви при погляді на цих радісних істот зумієте стриматися від троєкратного " ура-а-а", те нехай зглянеться над Вами Святе небо, тому що це значит...
 • Как правильно ухвалювати контрастний душКак правильно ухвалювати контрастний душ
  Контрастний душ - вид водної процедури, при якому гаряча (40-45°З) і холодна (10-20°З) вода чергуються. Він освіжає, бадьорить і гартує. Такий душ впливає на наші посудини й сполучну тканину. Тепла вода розслаблює, холодна вода підвищує тонус м'язів ...

Оставить комментарий