Рейтинг@Mail.ru

вологість:

тиск:

вітер:

Фігура

Виняткова Рената Литвинова

Виняткова Рената Литвинова

 Народилася 12 січня 1967 року в Москві в родині лікарів. Батько давно вмер, а мама, Аліса Михайлівна, дотепер працює хірургом. Назвали Ренату на честь дядька. Правда, татарський дядько був Ринат.

 Батько не жив з ними. Рената говорить, що він був дуже гарним чоловіком. «Коли до мене приходили які-небудь подружки, я вішала в прихожей або чоловічу кепку, або пальто, щоб вони думали, що в мене є батько».

 Мама Ренати обожнювала кіно. Вона увесь час ходила на вечірні сеанси й, зрозуміло, брала із собою дочку. Дорослі фільми були нудні для Ренати, і мама носила для неї великий пакет з яблуками. Так Рената й сиділа в кінозалі, хрумтячи яблуками. Тут була б дуже доречна художня паралель між цими яблуками й плодами пізнання. Але її ми залишимо для майбутніх біографів.

 Мамина киномания передалася Ренаті. Вона зізнається, що може дивитися кіно з ранку до вечора. «Я пам’ятаю, як розбила молотком касету з одним скандальним фільмом, настільки він мені здався огидним. Коротше, я занадто небайдужа до кіно. Надто. Можна було й не бити молотком».

 Про шкільне дитинство Рената дуже не любить згадувати. » Від нього в мене спогаду якоїсь безпросвітності, дитячої самітності. Я завжди квапилася додому. Подалі від усіх цих учительок і учнів».

 Удома Рената читала. Усі підряд. Найбільше любила Гоголя. Ще в мами була Більша медична енциклопедія. «Пам’ятаю, між сторінок там були вкладені гнучкі грамплатівки як навчальний посібник, наприклад «Шизофренічне марення»… От усе це я обожнювала вивчати».

 У десятому класі Рената розв’язала надходити на сценарний факультет Вгика. По-перше, тому, що вона, як уже було сказано, любила кіно, по-друге, тому, що сама вже пробувала писати («Складати початки рано. Я вічно була на продленках якихось і я була такий Шахерезадой — увесь час історії розповідала… і на переменках теж.»), а по-третє, тому, що інститут був поруч із будинком. Вона принесла у ВГИК свої розповіді. Зараз сама Рената називає їх «дуже дивними».

 На іспитах був присутній знаменитий сценарист Євгеній Габрилович. Рената йому дуже сподобалася. Рената зробила. З першого разу.

 - Я навіть не здивувалася цьому, — посміхається вона

 На курсі виявилися діти дуже відомих батьків. В Інституті кінематографії взагалі випадкових людей начебто Ренати майже не буває. З нею, наприклад, вчилися Роман Качанов, син режисера-мультиплікатора, і Аркадій Висоцький, син зрозуміло кого. (Перший потім прославиться сценарієм фільму «ДМБ», а другий відійде від кіно.)

  Одним з керівників курсу був Ісай Костянтинович Кузнєцов (він, зокрема, написав сценарій дивовижного радянського блок-бастера «Москва — Кассіопея»).

 - Рената була красуня, — згадує Кузнєцов. — Мене відразу вразила її жестикуляція. Спочатку всі манери Ренати видадуться несправжніми, але потім розумієш, що для неї це природній спосіб триматися.

 Кузнєцов говорить, що Рената тоді була досить різання в судженнях. Якось обговорювалася чиясь не дуже вдала робота. Усі докладно висловлювалися. Запитали думку Ренати. «А навіщо це взагалі обговорювати?» — пожала вона плечима.

 Зараз вона підкреслено коректна. Навіть коли роздратована. Вона, наприклад, навідріз відмовляється говорити, чий же фільм «розкритикувала» молотком.

 У ту пору відомий режисер Сергій Соловйов вів у Вгике казахську майстерню.

 - Рената увесь час ходила до нас, — згадує Соловйов. — Потім вона показала те, що пише. Мені надзвичайно це сподобалося. Рената — видатний прозаїк. Якщо говорити про своєрідність особистості, своєрідності манер — це усе менш яскраво, чому своєрідність її прози. Я став її під’юджувати, щоб вона скоріше писала що-небудь для реального кіно.

 У Соловйова вчилася казашка Ажар Аяпова, з якої Рената подружилася. Хтось навіть затверджує, що саме в неї Рената перейняла свою знамениту манеру мови. Ажар була дуже талановита. Але після інституту повернулася на батьківщину й пропала.

 - Ми їздили в Казахстан з Рустамом Хамдамовым, — говорить Рената, — на зйомки його фільму «Вокальні паралелі». І зустріли там Ажар. Вона була одягнена в усі біле. Одне око в неї був закритий волоссями, як чорною стрічкою, і вся наша знімальна група думала, що в неї немає одного ока. А коли я прагла їй відвести волосся з особи, вона виставила руку переді мною. «От бачиш, на моїй долоні написане «немає!» — викликнула вона. «А де в тебе написане «так»? — запитала я. Коротше, вона не дала мені забрати цей чубчик.

 Дипломний сценарій Ренати називався «Принциповий і жалісливий погляд Алі К.». Рецензент оцінив його досить негативно. Навіть довелося переписувати. На захисті хтось із мэтров запитав Ренату:

 - А ви взагалі вмієте говорити російською мовою?

 Стажування Рената проходила в об’єднанні Сергія Соловйова «Коло».

 - Я наткнувся на її сценарій «Нелюбов», — говорить Соловйов. — Він мене зовсім уразив. І перше, що я запустив у нашому об’єднанні, — Рустама Хамдамова з «Ганною Карамазофф» і Валерія Рубинчика з «Нелюбов’ю».Кіно почалося.

 У кинобогеме Рената відразу зробила враження. Але ж чого там тільки не бачили! Уже на початку 90-х про неї стали писати закохані журналісти. Хоча нічого такого особливого вона ще не зробила. Властиво, Рената Литвинова — сама по собі явище.

 Мистецтвознавець Олександр Тимофеевский давно дружний з Ренатою.

 - Як людей обдарована, Рената дуже індивідуальна, — говорить він. — Але оскільки індивідуальність беззахисна, виникає потреба в масці. От такою маскою для неї стала маска Марлен Дитріх. Грим Марлен Дитріх. До якогось ступеня її манери й одяг.

 Правда, сама Рената вважає, що Дитріх тут ні при чому. І мабуть, так воно і є.

 Але вона стала модним персонажем. Не треба плутати це із всенародною популярністю, до якої ще було далеке. Поки популярність Ренати обмежувалася вузьким колом майстрів мистецтва й журналістів.

 Один із приятелів Ренати розповів, як одного разу він спілкувався з молодою дружиною молодого банкіра: «Вона поводилася як суща урла. Але коли я побачив її роки через два, вона, пообтесавшись у вищому суспільстві, придбала інтонації Ренати».

 Рената написала сценарій для фільму «Трактористи-2″. Проект теж обіцяв бути модним, але, строго говорячи, провалився. Хоча Рената дотепер повторює, що його творці, брати Алейниковы, дуже талановиті люди. (Вона, до речі, зовсім не скупиться на похвали.)

 Клипмейкер Юрій Грымов, який і себе вважає законодавцем мод і не може пропустити повз ні одну модну штучку, десь знайшов і прочитав повість Литвинової «Третій шлях». У ній Грымов побачив свій шлях у велике кіно. Добуток Грымов назвав «Чоловічі одкровення» і приголомшив усіх рекламною кампанією короткометражки. Але фільм вийшов відверто невдалим. Можливо, тому, що сценарій написав Грымов сам, причому навіть вставив туди кілька своїх сцен. (Рената до таких речей ставиться болісно. Навіть коли власні інтерв’ю читає, засмучується: я так не говорила.) Втім, про «Одкровення» швидко забули. А про Литвинову — немає.

 Режисер Кира Муратова ще наприкінці 80-х прочитала в альманасі «Кіносценарії» ту саму дипломну роботу Ренати «Принциповий і жалісливий погляд». Їй так сподобалося, що вона навіть прагла зняти по ньому картину. Цього не трапилося, зате на одному з кінофестивалів Кира Георгіївна зустріла Ренату.

 - Саме в той момент, коли ми знайомилися, — говорить Рената, — почався святковий салют і було нічого не чутно, потім ми домовилися зустрітися в бару. Після нашої розмови вона сказала: «Ви нам дуже сподобалися». Вона була із чоловіком. Пам’ятаю, мене вразило таке формулювання.

  Одного разу рано ранком Ренату розбудив телефонний дзвінок. Це була Муратова. Вона запропонувала прийти до неї на кинопробы. » Так, звичайно», — відповіла Рената, на випадковому папірці записала телефони Муратовой і знову заснула.

 Коли Рената прокинулася, подумала: «Що за сон мені приснився? Начебто Муратова покликала зніматися». Але отут на папірці вона побачила номери муратовских телефонів.

 Рената прийшла на проби. Але на роль не дуже підійшла. А Муратова ніяк не прагла розставатися з Ренатою й запропонувала розділити одну роль на двоє. Тобто ходять дві подружки й говорять ті самі слова. Рената заперечила: «Навіщо мені чужі слова? Я можу свої написати».

 Так з’явився новий персонаж — дивна медсестра. Зі своїми дивними монологами

 - Я ніколи не почувала в собі акторських талантів. Більше того, своя особа я вважала нефотогенічним. Я завжди відмовлялася, коли мене кликали зніматися. А відмовити самій Кірі — це було неможливе.

 Потім спеціально для Муратовой Рената написала трохи, як вона сама виражається, «кримінальних новел». Муратова вибрала з них одну. Вона називалася «Офелия, що безневинно втопила». ( Через неї в Ренаті й стали підозрювати маніяка.) Додавши ще дві (інших сценаристів), Муратова зробила фільм «Три історії».

 Так Литвинова, що безневинно жахнула, потрапила в історію. Історію кіно.

 Режисер Валерій Тодоровский прочитав повість Ренати » Мати й належати». Про дві дівчат, одна з яких глуха. Він захотів зробити по ній фільм. Однак сценарій написав чомусь у співавторстві з іншою людиною, а не з Литвинової.

 Фільм «Країна глухих» став цілком успішним. Властиво, єдине, що сценаристи не торкнули в литвиновской прозі, — образ глухонімої по імені Яя. Строго говорячи, на ній-те (окремий уклін Дине Корзун) і тримається картина.

 - Рената незадоволена тим, що поставили по її речах. Ну й правильно, — міркує Сергій Соловйов. — Я їй давно говорив: ти завжди будеш незадоволена, тому що те, що ти пишеш, повинна ставити сама. Давай приходь, я тебе запущу із чим завгодно. Просто під свій страх і ризик. Вона говорила: » Так-Так- Так, я прийду й напишу». Але поки не прийшла.

 »Ти, Литвинова, птах заморський,Хоч із екрана-те нам посміхнися», -написав модний поет Тимур Кибиров.

 Рената все частіше з’являлася на екрані телевізорів. Телевізійники — істоти розважливі. Вони точно знають, що, якщо в кадрові щось буде говорити Литвинова, люди канал не перемкнуть. Можуть костерить цю «блондинку манірну», але однаково будуть дивитися.

 Не випадково амбіційний Леонід Парфенов, затіваючи на НТВ свій довгий проект по сверхновейшей історії, у якості одного з коментаторів запросив Ренату. На тлі лисих чоловіків начебто Гайдара й Караганова наша героїня з яскраво нафарбованими губами виглядала ефектно. Але деякі журналісти вважають, що Рената виглядала трохи комічно. Багатьом глядачам не подобалися її манірні інтонації голос, що нявкає, і ламка пластика.

 Рената навіть колготки рекламувала.

 - Тільки з матеріальних міркувань, — пояснює вона. — Гроші тоді були для мене гострою проблемою.

  Між іншим, уперше вона знялася в рекламі ще в дев’ятому класі. Хтось розв’язав, що з її тодішньою ангельською зовнішністю добре будуть сполучатися коштовності. Їх вона й рекламувала. Одержала за зйомку гонорар — двадцять рублів. А потім одна подружка, яка дуже прагла стати манекенницею (слова «модель» тоді ще не було), упросила Ренату піти з нею на перегляд (кастингу теж не знали) у Будинок моделей на Кузнецьком мосту. Рената за компанію пройшлася по подіуму. Подружку не побрали, а Ренату попросили залишитися. Але вона вже зробила у ВГИК, і їй було не до показів.

 - Вони жахливо скандалили! — морщиться вона.

 Тимофеевский пригадав епізод, як подруга-дизайнер попросила його з Ренатою брати участь у показі нової колекції.

 - Мені довелося переодягатися з ними в одній кімнаті, — говорить Тимофеевский. — И я здивувався, наскільки в моделей некрасиві в порівнянні з Ренатою фігури.

 Мабуть, справжня, народна слава прийшла до неї після серіалу Олександра Митты «Границя. Тайговий роман». Рената зіграла гарнізонного медпрацівника (їй дуже до особи білі халати!). Але роль ця, по визнанню Митты, не писалася спеціально під Литвинову. Пробувалися трохи акторок.

 Рената була дуже слухняної на майданчику. Митта не міг на неї нарадуватися. У червні 2002 разом з фільмом була визнана гідною Державної премії РФ.

 - Більше я не буду жодного фільму знімати без неї, — говорить він. — У Ренати їсти шанс стати міжнародною «зіркою».

  Багато думають, що Литвинова відіграє в картинах саму себе. Солов’їв на це посміхається:

 - Рената сильна й таємнича жінка. І цієї таємницею вона не має наміру ні з ким ділитися. І вже тим більше відіграти себе в чужих фільмах. Рената використовує своєрідність власної особистості. Дуже расчетливо, дуже розумно, дуже дозовано, і в кожній картині по-різному.

 Митта зараз прагне знімати «Вишневий сад». Очевидно, Рената зіграє там Раневскую.

 Пари років тому вона зняла фільм. Документальний. Про акторок-легенд. Смирнову, Васильєву, Самойлову, Мордюкову, Окуневскую.

 - Напишіть, будь ласка, про цей фільм, — попросила Рената. — Він у мене самий улюблений.

 Фільм називався «Немає смерті для мене». По якімсь зайво драматургічному збігові обставин саме в день нашого інтерв’ю з Ренатою вмерла Окуневская. І поза програмою по РТР показали той самий фільм.

 Зараз Рената закінчила ще одну картину. Цього разу художню. За назвою «Небо. Літак. Дівчина». За мотивами старої п’єси Радзинского, по якій був знятий фільм » Ще раз про любов» — з Дорониной у головній ролі.

 Тепер замість Дорониной буде сама Литвинова. Вона ж, як легко догадатися, переробила п’єсу — з милостивої згоди автора, зрозуміло. І вона ж стала продюсером.

 - Це картина дебютантів, — сміється Рената. — Там у нас дебютанти режисер, оператор і продюсер.

 Восени Рената збирається запуститися з картиною вже як режисер.

 Вона старанно уникає розмов про особисте життя. Про першого чоловіка, кинопродюсера, ніколи не дозволяє собі ніяких висловлень.

 Другий чоловік Ренати до кіно відносини не має. На всі питання Рената відповідає лукаво: «Він просить говорити, що він інженер». Але зовсім очевидно, що інженер не подарував би дружині величезний чорний «мерседес». (Співробітників ГИБДД просимо не турбуватися: Ренату возить шофер.) Улітку 2001 у них народилася дочка Уляна.

 Ще вона купує старі лампи («Я їх просто люблю») і запевняє, що бачить віщі сни про людей («Навіщо мені ці файли надсилають?»).

 - Але як людей великого кіно, вона ще навіть не починала, — говорить Соловйов. — Рената людей авторського кіно. І скільки б вона ні тусовалась із новими росіянами, вона ніколи в житті не буде робити блок-бастеры.

  У неї є цикл розповідей про власну бабусю. Це грандіозна сценарна проза, яка по-справжньому може бути реалізована тільки в кіно. Потенціал її таланта поки взагалі не використаний.

  Як не дивно, у Ренати поки не вийшло ні однієї книги.

 - Ой, це дуже серйозно, — зітхає вона. — До цього треба кілька років готуватися. Це буде моє третє життя. Або яка там?

_____________________________________________________________________

Отличные рецепны все о блюдах на пароварке!

Это тоже интересно!

 • Аристократичная Ніколь КидманАристократичная Ніколь Кидман
   Акторка й продюсер. Народилася 20 червня 1967 року в Гонолулу,штат Гавайи. Коли дівчинці здійснилося 4 роки, родина переїхала в австралійське містечко Лонгвилль. З дитинства Ніколь і її молодша сестра Антонія були залучені в мистецтво й багат...
 • Неперевершена Жюльет БиношНеперевершена Жюльет Бинош
   Народженої 9 березня 1964 року в Парижу Жюльетт Бинош на роді було написано стать акторкою - її батько й сам провів усе життя на сцені, а мати вела драматичний кружок у ліцеї, де Жюльетт вчилася. Спочатку вона шиє костюми й освоює професію ос...
 • Граціозна Розуму ТурманГраціозна Розуму Турман
   Розуму Турман народилася 29 квітня 1970 року в Бостоні, у родині відомого професора Роберта Турмани й моделі Ніни Шлебрудж. Розуму, разом із трьома її братами виховувалася в Амхерсте, де викладав її батько, у досить богемній атмосфері. Ще в р...
 • Опра УинфриОпра Уинфри
     Опра Уинфри - перша жінка в історії, яка мала й постійно вела своє власне ток-шоу. В 1988 році Міжнародне радіо й телевізійне суспільство присудило їй гнітючим числом голосів звання "Телекоментатор року" - наймолодший телепровідної ...

Оставить комментарий